חוק מיחזור פסולת אלקטרונית

אודות החוק לטיפול סביבתי בציוד חשמלי ואלקטרוני ובסוללות, התשע"ב- הגדלת האחריות הסביבתית לפסולת האלקטרונית!

החל מחודש ינואר 2014, נכנס לתוקפו חוק לטיפול סביבתי בציוד חשמלי ואלקטרוני ובסוללות, התשע"ב–2012, לרבות ציוד חשמלי, סוללות ומצברים. מטרת החוק הינה להביא לטיפול בפסולת אלקטרונית מתוך ראיה ואחריות סביבתית. הפסולת האלקטרונית, אשר מוערכת על ידי המשרד להגנת הסביבה בכ-130 אלף טון בשנה בישראל, היתה עד כה במקרים רבים מושלכת לפח ללא כל טיפול, ומועברת להטמנה אשר עלולה לזהם את הקרקע ומקורות המים, ובכך לגרום לנזקים סביבתיים ובריאותיים ישירים ועקיפים. באמצעות החוק החדש מבקש המשרד להגנת הסביבה לצמצם את כמות הפסולת האלקטרונית, לעודד שימוש חוזר בציוד חשמלי ואלקטרוני, לדאוג להפרדה וטיפול נכון בפסולת זו, למנוע ככל הניתן את הטמנתה, לנצל את חומרי הגלם לתעשייה ועוד.

מהו חוק מיחזור פסולת אלקטרונית?

חוק מיחזור פסולת אלקטרונית החדש מטיל את אחריות המיחזור על היצרנים והיבואנים של מוצרי החשמל והאלקטרוניקה. החל מחודש מרץ 2014 על היצרנים והיבואנים לדאוג לאיסוף פסולת אלקטרונית, ציוד חשמלי, סוללות ומצברים בהיקף של 15% מסך כל המכירות שלהם באותה השנה, כשאחוז זה צפוי לעלות בהדרגה ולגדול עד להיקף של 50% בשנת 2021. על היצרנים והיבואנים הוטלה החובה לקבל לידיהם את הציוד האלקטרוני והסוללות ללא תשלום ו/או תמורה אחרת מצד הלקוח, ולהעבירה לגורמים המתאימים לטיפול בפסולת זו. כך, על המשווק במועד המכירה או האספקה לאפשר לקונה למסור לו פסולת אלקטרונית בכמות ומשקל הדומים למוצר שנקנה.

בנוסף, המשרד להגנת הסביבה קובע בחוק מיחזור פסולת אלקטרונית החדש כי באחריות הרשויות המקומיות לדאוג לאיסוף ופינוי הפסולת האלקטרונית מהמגזר הביתי, ולהפרדתו.

ציוד חשמלי ואלקטרוני

ציוד חשמלי ואלקטרוני מוגדר כ" מוצר, ציוד או מכשיר המיועד לפעול באמצעות זרם חשמלי או שדה אלקטרומגנטי", אשר מיועדים לשימוש במתח חשמלי בעוצמה של עד 1000- 1500 וולט (בזרם חילופין או בזרם ישר, בהתאמה). דוגמאות למכשירים אלקטרוניים המחויבים במיחזור על פי החוק החדש הינן- מחשבים, טלפונים נייחים, טלפונים סלולריים, מכשירי רדיו, מדפסות, מכשירים רפואיים, מזגנים, מנורות פלורסנט, צעצועים חשמליים, מצלמות ועוד.

המשרד להגנת הסביבה הוציא לאחרונה חוזר המפרט כי יצרנים ויבואנים קטנים יהיו פטורים מחוק זה באם היקף המכירה שלהם עומד בתנאים הבאים- עד אלף ק"ג מוצרים אלקטרוניים, פחות מ- 25 מוצרים גדולים (למשל מקרר או מזגן), ופחות מ-200 מוצרי חשמל קטנים (כדוגמת מחשבים, טלפונים סלולריים וכו').

מיחזור ירוק

"מיחזור ירוק" פועלת מזה שנים באיסוף, מיון והפרדה של פסולת אלקטרונית בכמויות גדולות  ברחבי הארץ. הפסולת האלקטרונית נאספת על ידינו מחברות, מפעלים, מעבדות וכו', הפסולת עוברת מיון קפדני וממוחזרת בדרך של הנצלה, שימוש חוזר או גריטה והפיכה לחומר גלם. מבין לקוחותינו: אסם, RAD, LUMENIS ועוד.

אנו מתאימים לכל לקוח את פתרונות המיחזור המתאימים עבורו.
האיסוף נעשה על ידינו ללא כל תשלום מצד הלקוח ובצורה היעילה והרווחית ביותר.

  השאירו פרטים וניצור
  עמכם קשר בהקדם
  שלחו פנייה
  וואטסאפ
  צלצלו עכשיו
  דילוג לתוכן