רוב האנשים אינם יודעים שיש תקן מיוחד שנקרא ‘תקן של איכות הסביבה’ שכולל גם את כל הקשור אל תחום המיחזור. במאמר זה נסביר מהו תקן זה, מדוע המיחזור כה חשוב ומדוע רוב היצרנים והעסקים שמייבאים כל מיני מוצרי אלקטרוניקה, קרטונים, מוצרי פלסטיק ועוד משתמש  במערכת מיוחדת לניהול סביבתי. הבה נתחיל.

 

שומרים על איכות הסביבה- חוקים ותקנים

נכון להיום יש בישראל שני חוקים עיקריים שקשורים אל מיחזור. החוק הראשון הוא חוק שמירת הניקיון ואילו החוק השני הוא חוק האיסוף והפינוי של פסולת למיחזור. חוק שמירת הניקיון אוסר על השלכה של פסולת ולכלוך וחובת הרשויות להקים אתרים שונים למטרת סילוק פסולת. חוק האיסוף והפינוי הוא זה שאמון על הסמכתן של הרשויות המקומיות לקבוע כל אחת את ההסדרים הקשורים אל איסוף של פסולת למיחזור. בנוסף, במסגרת ה- ISO יש תקן מיוחד, תקן איכות הסביבה .ISO 14001 כאן מדובר על מערכת מיוחדת של ניהול שעיקרה הוא להבטיח שמירה על הסביבה בה אנו חיים. מערכת זו מייעלת את כל הקשור אל פעולות המיחזור והחוקים השונים הקשורים אל איכות הסביבה. המטרה של תקן זה היא להניע  את תהליכי השיפור הסביבתיים וכל ארגון שיש לו את התקן הינו בעל עדיפות גבוהה לשמירה על הסביבה, דבר שבא לידי ביטוי בצמצום של הוצאות על צריכת אנרגיה ומחזור של פסולת.

בשנים האחרונות ניתן לראות יותר ויותר מכליות ומתקנים מיוחדים למחזור של כל מיני חומרים בערים רבות בישראל. בנוסף, ניתן לראות שגם בבתים רבים יש מתקני אחסון מיוחדים שמיועדים לאיסוף של שקיות למיחזור, בטריות, בקבוקי פלסטיק ועוד. המודעות לכל הקשור אל השימור הסביבתי, גדלה מדי שנה שחולפת.  מיחזור הוא תהליך שבו לוקחים את הפסולת הקיימת ומפרקים אותה ומחזירים אותה למצבה ההתחלתי ביותר, כלומר למצב בו היא הייתה חומר גלם. בחומר גלם זה משתמשים על מנת לייצר כל מיני מוצרים חדשים ועל ידי כך לא מבוזבזים משאבים סביבתיים חשובים. נכון להיום אנשים, עיריות, עסקים וחברות שונות, ממחזרות כל מיני מוצרים, אם מדובר על נייר, מתכת, אלקטרוניקה, בקבוקים ופלסטיקה, אשפה אורגנית ועוד. מיחזור הוא אחד הפתרונות האפקטיביים ביותר שקיימים כיום וכל אחד מאיתנו יכול ליישם זאת. ככל שנמחזר יותר כך נזהם פחות ונאט את ההתכלות של משאבי טבע חשובים.

לסיכום, תקן ISO14001 מצביע על כך שמדובר על חברה ו/או ארגון שדואגים לשמירה על הסביבה בפעולות הקשורות אל מיחזור פסולת, פינוי מחסנים ועוד.

תפריט
התקשרו עכשיו - 0502414446
WhatsApp chat
דילוג לתוכן