תקן איכות הסביבה למיחזור

נושא איכות הסביבה הוא כבר מזמן לא רק קוריוז או משהו שאנשים עושים כדי להרגיש יותר טוב עם עצמם בהקשר לשמירה על ערכי טבע, נוף ואקולוגיה. היום, איכות הסביבה היא מהנושאים הבוערים ביותר לגבי עתיד המין האנושי והמשך ההתפתחות הכלכלית של מדינות, ממש כך. לכן זה אך הגיוני ומתבקש שיהיה תקן איכות סביבה המאפשר לארגונים, חברות, מפעלים וגורמים שונים לנהל ביעילות, בחכמה ועם מהלכים אפקטיביים את מכלול הפעולות הקשורות להגנה על הסביבה.

בישראל, התקן של איכות הסביבה הוא התקן הבינלאומי המוביל ISO:14001, המגדיר בצורה מעמיקה מערכת ניהול בתחום איכות הסביבה לארגונים שונים. הנושא האקולוגי והעמידה בתקנים הרשמיים של איכות הסביבה הם כה חשובים ומהותיים, ממש ברמת מרכיב חשוב בתכניות עסקיות ובמודלים כלכליים ברי קיימא היום ובעיקר בעתיד הקרוב – עד כדי כך שמדינות מסוימות, בייחוד באירופה נכון להיום, כבר לגמרי מתקדמות למציאות שבה ארגונים שלא עומדים בתקני איכות סביבה לא יוכלו לסחור או לעבוד עם חברות וארגונים באותן מדינות.

אודות תקן ISO 14001 לאיכות סביבה

תקן ISO: 14001 הוא כאמור התקן הרשמי והמקיף ביותר לנושאי איכות סביבה. זהו תקן בינלאומי הניתן בעיקר למפעלים ולארגונים בעלי נפח פעילות גדול יחסית, לאחר תהליך הסמכה פרוצדוראלי ורשמי שבו בודקים שהארגון אכן מיישם את דרישות והגדרות התקן. את הגדרות התקן אפשר ליישם ולהטמיע בתוך מערכת ניהול הפועלת לפי תקן ISO 9001 המוכר והנרחב.

תקן ISO: 14001 לאיכות סביבה נוגע ליישום מערכת ניהול לנושאים סביבתיים ולמניעת נזקים סביבתיים ע"י הארגון, כאשר התקן מגדיר שורת נהלים ואמצעים לניהול של מערכות שונות בארגון, תוך כדי תשומת לב מוקפדת ותמידית לצמצום פעולות והשפעות מזיקות על מערכות סביבתיות למיניהן. התקן מגדיר מערכת ניהול סביבתית הכוללת אלמנטים של מנהיגות הארגון, תכנון סביבתי, תמיכה, תפעול סביבתי, הערכת ביצועים, שיפור וניהול סביבתי בהקשר לארגון הספציפי.

יישום של תקן איכות הסביבה ISO: 14001 ממש לא מיועד להיות חותמת גומי "ירוקה" לארגונים אלא הוא ממש מחייב מבחינת מערכות הניהול הארגוניות ויישום צעדים אופרטיביים בשטח – צעדים שאולי יעלו כסף שלפני כן הארגון לא הוציא, אך אשר יכולים גם לחסוך המון כסף עתידי על ניקוי נזקים, תביעות והפסד לקוחות וגם להכניס עוד כסף מלקוחות חדשים. וזה עוד לפני שדיברנו על התרומה החיובית לסביבה ולהתנהלות אקולוגית וברת קיימא יותר של ארגונים ומפעלים.

במהותו, תקן ISO: 14001 מקדם מצב של חיסכון במשאבים, שינוי קווי מדיניות ונהלים תפעוליים לצורות עבודה השומרות על הסביבה ובאופן כללי ניהול מערכות ארגוניות, תעשייתיות ותפעוליות תוך צמצום יצירת נזקים סביבתיים, בעיקר ישירים אך גם עקיפים.

תקן ISO: 14001 ומיחזור

במהותו תקן איכות הסביבה ISO: 14001 מספק מסגרת מוגדרת ומפורטת שארגון יכול לפעול לפיה בתוך מערך מערכות הניהול שלו כדי ליישם צעדים להגנה על הסביבה ומניעת סיכונים סביבתיים, כאשר הוא פחות עוסק בדרישות ספציפיות לביצועים סביבתיים.

מכאן, שיישום של תקן ISO: 14001 בארגונים ומפעלים בהחלט יכול להוביל את הנהלת הארגון להבנה שכדאי, נכון ומשתלם לה ליישם גם מהלכים של מיחזור פסולת וטיפול חכם בפסולת, גם כדי לשמור על הסביבה ולפעול בצורה אקולוגית יותר וגם מבחינה כלכלית גרידא במציאות בה אנו חיים ופועלים היום. מבחינת חוקים המתייחסים למחזור, ניתן לציין חוק שמירת הניקיון וחוק האיסוף והפינוי של פסולת למיחזור – שני חוקים היוצרים תמריץ כלכלי, רגולטורי ומעשי להעברה נכונה של פסולת לתהליכי מיחזור.

  השאירו פרטים וניצור
  עמכם קשר בהקדם
  שלחו פנייה
  וואטסאפ
  צלצלו עכשיו
  דילוג לתוכן