פעילויות איכות הסביבה – לחינוך החברה שלנו לשמור על הסביבה

למרות שגם היום תרבות הצריכה והשפע לגמרי איתנו וגם ילדים ונוער מושפעים ממנה, מכלול ההיבטים של איכות הסביבה הרבה יותר קיימים במודעות שלהם בכל רגע נתון לעומת דורות קודמים. אך כמובן שעדיין יש המון עבודה בחינוך, הסברה והעמקת הידע כדי שהמודעות הזו תתחדד, תעמיק ותיהפך לעוד ועוד מעשים וצעדים אופרטיביים בחיים, מהלכים שלגמרי יכולים ליצור שינויים, קטנים וגדולים, בעתידנו בעולם הזה ובעתיד המערכות הסביבתיות השונות בעולם.

פעילויות איכות הסביבה בהחלט יכולות וצריכות להיות עמוד תווך בחינוך דור העתיד לחשיבות של שמירה על הסביבה ויישום שינויים משמעותיים כדי למנוע נזקים סביבתיים ובשאיפה אף לעצור תהליכים הרי גורל כמו שינויי אקלים והרס מערכות אקולוגיות ובתי גידול – כאשר באמת שכל אחד ואחת יכולים ליצור ולהניע שינוי!

יצירת פעילויות אקולוגיות ואיכה"ס משמעותיות ומקוריות

באותה נשימה ובהמשך לדברים שאמרנו כרגע, כדי שפעילויות איכות סביבה תהיינה אפקטיביות ובעלות אימפקט משמעותי על המשתתפים, בין אם מדובר על ילדים ובני נוער ובין אם מדובר על מבוגרים, עליהן להיות איכותיות, מקוריות וערכיות וממש לא סתמיות או צפויות. הנושא הסביבתי והאקולוגי נמצא הרבה בשיח הציבורי ועל סדר היום בכל אמצעי התקשורת, כך שיש גם אלמנטים של ציניות או רוויה מעיסוק בכך במובנים מסוימים. כדי להתגבר על כך ובאמת לעודד מחשבה ומעשים לגבי נושאים חשובים ומשמעותיים אלו, קריטי לתכנן ולהעביר פעילויות איכות הסביבה מעולות ויצירתיות.

איך לחנך את הילדים והנוער לחשיבות של איכות הסביבה?

כאמור, העברת תכנים של פעילויות איכות סביבה ואקולוגיה ויצירת אימפקט ממשי של חינוך ילדים ונוער לגבי חשיבות של סביבה נקייה, איכות הסביבה והבנת תהליכים אקולוגיים וגורמי השינוי הנדרשים היא תחום מורכב. פעילויות אלו בקלות יכולות להפוך לקלישאתיות וצפויות ואז האפקט המתקבל מינורי או אפילו לגמרי לא קיים. לעומת זאת, פעילויות חכמות, מקוריות ומותאמות לקהלי היעד הרלוונטיים יכולות ממש לגרום למשתתפים להבין את הנושא לעומק ולזרוע זרע שינבוט לצעדים ומעשים ממשיים, הן בשינויים בהתנהלות האישית של כל אחד ואחת והן בקידום שינויים מערכתיים ורחבי היקף יותר.

לגבי פעילויות איכות הסביבה לילדים ונוער למשל – דור העתיד שכנראה ישפיע הכי הרבה על עתיד איכות הסביבה והמערכות האקולוגיות של עולמנו – יש היום שלל אפשרויות להעברת תכנים איכותיים ואפקטיביים. קהל היעד הזה כבר מכיר את הנושא ואת חשיבותו, הוא נחשף אליו הרבה יותר לעומת דור ההורים שלהם ולכן בביצוע נכון קל יותר להגיע אליהם ולדחוף למחשבה חדשה ומעשים אמיתיים. פעילויות איכות הסביבה כאלו צריכות להיות יצירתיות, להתחבר לחיים היומיומיים שלהם, לדבר בשפה שלהם ועם עולם המושגים של הקהל הצעיר הזה, פחות גרפים ומצגות פאוור-פוינט ויותר סיפורים, תכנים גרפיים-ויזואליים, תכנים מעשיים וחיבורים לעולמות התוכן של ילדים ונוער.

כך למשל יש היום סרטים תיעודיים מעולים ומקדמי שינוי המותאמים לקהלים צעירים, פעילויות מעשיות של מיחזור, שימוש חוזר במוצרים, הרצאות מרתקות ומעשיות לגבי היבטים כלכליים של מיחזור, הפחתת צריכה ושמירה על הסביבה, פעילויות של סיוע לאוכלוסיות חלשות ואיסוף תרומות של ציוד יד שניה וכן הלאה עם עולם ומלואו של אפשרויות אמיתיות ויעילות של פעילויות איכות הסביבה, בדגש על ילדים ונוער.

  השאירו פרטים וניצור
  עמכם קשר בהקדם
  שלחו פנייה
  וואטסאפ
  צלצלו עכשיו
  דילוג לתוכן