מיחזור הוא תהליך בו נעשה שימוש מחדש בחומרים הנמצאים במוצרי קצה שיצאו משימוש. מיחזור פסולת אלקטרונית מתייחס למכשירי חשמל ואלקטרוניקה בזרם חילופין של עד 1500 וולט או בזרם ישר של עד 1000 וולט. המכשירים שמופיעים בקטגוריות השונות של הדירקטיבה האירופית העוסקת במחזור של פסולת מסוג זה כוללים: מגהצים, מזגנים, מקררים, תנורים, טוסטרים, מחשבים ניידים, טלוויזיות, מכשירי רדיו, מחשבים נייחים, טלפונים ניידים, מטחנות, משחקי וידאו, מקדחות, גלאי עשן, מוצרים רפואיים, תרמוסטטים, נורות מכשירים אוטומטיים למכירת מוצרי מזון ושתייה ועוד.

השמדה של פסולת מסוג זה נעשית בדרך כלל על ידי הטמנתה במזבלות העירוניות, זאת על מנת למנוע שריפה בלתי מבוקרת שלה. הבעייתיות עם ציוד זה היא שהוא מכיל בדרך כלל חומרים רעילים כדוגמת קדמיום, בריליום, כספית, בדיל, עופרת שעמידים בפני מנגנוני פירוק הרעלים של הביולוגיים ומצטברים ברקמות של הגוף החי.

בתהליך מיחזור פסולת אלקטרונית, החלקים במכשיר שמכילים את היסודות הכימיים הנדירים והיקרים כדוגמת מתכות כבדות, בריליום, כספית, זהב, פלטינה, עופרת ובדיל מופרדים ממנו באופן ידני ולאחר מכן מוחזרים בתהליכים שונים למצב בהם ניתן לעשות בהם שימוש מחדש. הליך זה מאפשר לא רק שמירה טובה יותר על הסביבה אלא גם חיסכון כלכלי באמצעות  ניצול חומרים קיימים במקום בזבוז של חדשים והפחתת התלות במדינות מהן הם מיובאים.

לאור החשיבות הרבה של מיחזור פסולת אלקטרונית נחקק בישראל לאחרונה חוק לטיפול סביבתי בציוד חשמלי, אלקטרוני ובסוללות התשע”ב-2012.

לפי החוק יבואן או יצרן של ציוד אלקטרוני יהיה חייב למחזר לפחות חצי מסך משקל המכשירים שמכר במהלך השנה. בדומה יצרן או יבואן של סוללות יהיה חייב למחזר בין 25 ל-35% לפי סוג הסוללה או המצבר, מסך המשקל של הסוללות והמצברים שמכר במהלך השנה.

באופן זה החוק מעביר את האחריות על המחזור מהרשויות המקומיות והלקוחות לגופים העסקיים.

בחזרה לדף הבית

 

תפריט
התקשרו עכשיו - 0502414446
WhatsApp chat
דילוג לתוכן