[vc_single_image image=”1688″ img_size=”150×350″ onclick=”custom_link” link=”https://michzoryarok.co.il/%D7%A6%D7%95%D7%A8-%D7%A7%D7%A9%D7%A8/”]

מיחזור פסולת אלקטרונית הוא שימוש חוזר בחומרים או ברכיבים של מכשירים ישנים, סוללות ומצברים.

מהי הפסולת האלקטרונית וממה היא מורכבת?

הפסולת האלקטרונית היא תוצר של ציוד או אמצעים אשר אינם יכולים עוד לשרת את המטרות שלשמן הם יוצרו. החומרים המצויים בפסולת אלקטרונית הינם חומרים רעילים כמו סלניום, כספית, בריליום, עופרת, קדמיום, בדיל ומעכבי בעירה המצויים בחלקי פלסטיק שונים. פסולת אלקטרונית למעשה מורכבת ממכשירי חשמל או אלקטרומגנטיים שונים כמו: טלוויזיות, צעצועים, טוסטרים, תנורים, מיקרוגלים, מדפסות, טלפונים סלולאריים, מחשבים, מכונות כביסה, מקררים וכו’. חלק גדול מהמוצרים תופס מקום נרחב במאגרי האשפה.

בשנים האחרונות עלתה מאד המודעות לחשיבות של שמירה על איכות הסביבה והמhחזור בפרט. מhחזור הוא תהליך בו משתמשים בחומרי פסולת ומוצרים מוכנים חומרי גלם לייצור מוצרים חדשים. מיחזור פסולת אלקטרונית הוא איסוף של מכשירים שונים הפועלים באמצעות גלים אלקטרומגנטיים ופירוקם חזרה למתכות וחומרים אחרים שמשמשים לייצור של מכשירים חדשים.

חשיבותו של תהליך זה הוא בעובדה שהמכשור האלקטרוני מכיל מתכות רעילות שכאשר הן יוצרות מגע עם הקרקע במקרה שהמכשור מוטמן בה, הן מזהמות אותה ואת מאגרי מי התהום שבה. איסוף המכשירים מצמצם במידת מה את הזיהום הסביבתי שנגרם מהשמתו בתוך הקרקע והופך אותם למשאבים נדרשים.

פסולת מסוג זה מוגדרת כציוד שלא ניתן להשתמש בו יותר למטרה שלשמה נוצר ופועל בזרם של 1500 וולט בזרם ישר או 1000 וולט במתח חשמלי. היא כוללת מכשירים כדוגמת טלפונים סלולאריים, תנורים, מצברים, סוללות, טוסטרים, מקררים, טלוויזיות, מקדחות, גלאי עשן, ציוד למשחקי וידאו ועוד.
בישראל קיים תאגיד מחזור שאחראי גם על מחזור פסולת אלקטרונית.

בנוסף, החל משנת 2013 מטיל חוק הטיפול הסביבתי בציוד חשמלי ואלקטרוני ובסוללות תשע”ב-2012 חובות שונות על יבואנים ויצרנים בכל הקשור לנושא של מחזור פסולת אלקטרונית.
כך הוא קובע שיבואנים ויצרנים של מצברים וסוללות יהיו חייבים למחזר בין 25 ל-35 אחוז מסך משקל המצברים או הסוללות שמכרו בשנה. בדומה, יצרנים ויבואנים של ציוד אלקטרוני יהיו חייבים למחזר חמישים אחוז מסך משקל הציוד שמכרו.

מלבד זאת גם רשויות מקומיות חייבות לפי הנוהל של המשרד להגנה על איכות הסביבה להקים נקודות מיחזור של פסולת אלקטרונית, בדומה למכלים הפזורים למחזור חומרים מסוגים אחרים, זאת בנוסף לשירות של פינוי ואיסוף פסולת מסוג זה מבתי התושבים.
חשוב לציין כי העלות של ההעברה לצורך מחזור פסולת אלקטרונית תהיה מוטלת על אותן הרשויות, היצרנים והיבואנים ולא על התושבים.

 אילו בעיות יוצרת הפסולת האלקטרונית?

בארץ ובעולם השימוש במוצרים אלקטרוניים הולך וגדל. עם השימוש הגובר משתרשת תרבות צריכה והחלפה של מוצרי אלקטרוניקה בקצב מהיר ומוגבר. כתוצאה מכך נוצרות כמויות גדולות של פסולת אלקטרונית הגדלות בקצב מסחרר. קיימת הערכה שהיום יש למעלה מ-100,000 טונות של אשפה אלקטרונית בשנה. המפגעים הסביבתיים נובעים מהטמנת הפסולת האלקטרונית אשר תופסת נפח רב, והם קשורים לאותה הפסולת אשר מכילה מתכות ומוליכים שעשויים ממרכיבים מזהמים ומסוכנים, כמו ניקל, כספית ועופרת.

מהם היתרונות של מיחזור הפסולת האלקטרונית?

ההצטברות הניכרת של הפסולת האלקטרונית מציבה את הרשויות בפני בעיה מורכבת כמו זיהום סביבתי הנגרם כתוצאה מהפסולת שלא עברה טיפול ראוי ושלא הועברה למיחזור. היתרונות של מיחזור אלקטרוניקה כוללים: חיסכון באנרגיה, צמצום ניכר בכמויות של האשפה המוטמנת, יצירה של מקומות עבודה חדשים, מניעת זיהום סביבתי במי התהום ובקרקע, חסכון בחומרי גלם לתעשיות האלקטרוניקה. בנוסף, מיחזור הפסולת הוא בעל ערך כלכלי רב בשל תהליך מיחזור של מתכות יקרות המצויות בכמויות גדולות בערימות הפסולת.

כיצד מטפלים בפסולת האלקטרונית בישראל?

בישראל אין הפרדה ומיחזור רשמי ומוסדר של פסולת אלקטרונית. מרבית הפסולת האלקטרונית נאגרת לצד הפסולת הביתית באתרים ובמטמנות תוך יצירת זיהום קשה של מי התהום והקרקע. בין הפתרונות המוצעים לטיפול בבעיות הנוצרות כתוצאה מהצטברות הפסולת אפשר לציין: פינוי פסולת אלקטרונית, איסוף פסולת אלקטרונית ומיחזור אלקטרוניקה. בתקופה האחרונה ניתן לראות מיכלים מיוחדים לאיסוף פסולת אלקטרונית כמו סוללות, טלפונים ניידים ומכשירים אלקטרוניים קטנים כחלק מהמלחמה של הרשויות בפסולת אלקטרונית.

מיחזור פסולת אלקטרונית : צעד הכרחי למניעת זיהום סביבתי

על פי מחקרים סטטיסטיים שונים, הישראלי המצוי מייצר כ- 14 ק”ג פסולת אלקטרונית בשנה. בהעדרם של מערך ותרבות של מיחזור פסולת אלקטרונית, המוצרים המשומשים מושלכים לרוב אל פחי האשפה הביתיים, ומוטמנים בהמשך באדמה באתרים הכלליים לסילוק פסולת. הטמנה ללא טיפול מקדים מביאה לזיהום סביבתי, שכן פסולת אלקטרונית מכילה מתכות רעילות כגון עופרת, קדמיום וכספית.

מיחזור פסולת אלקטרונית הוא רק היבט אחד במערך של טיפול נכון בה. מערך זה צריך להתייחס גם לנושאים של איסוף הפסולת האלקטרונית, הפרדתה, מיונה וטיפול נכון בה. בנוסף לכך, יש לפעול גם במישור ההסברתי, ולהביא להגברת המודעות לסכנות הטמונות בפסולת אלקטרונית בלתי מטופלת, ולצורך למחזר. נכון להיום לא קיים מערך כזה; חלק מהרשויות המקומיות מפעילות נקודות לאיסוף פסולת אלקטרונית כראות עיניהן, ומרבית האזרחים לא מודעים לקיומן של נקודות כאלה.

מיחזור פסולת אלקטרונית הוא שימוש חוזר ברכיבים שונים או בחומרים המצויים בהם והשבתם לכדי שימוש נוסף. הצעת חוק חדשה, המקודמת על ידי ארגונים ירוקים, מטילה את האחריות למיחזור פסולת אלקטרונית על היצרנים והיבואנים של ציוד מסוג זה: הם יצטרכו למחזר 50% ממשקל הפסולת ולשאת בהוצאות הטיפול בפסולת המושלכת אל האתרים המאושרים. מנסחי החוק מתבססים בנקודה הזאת על הנסיון המוצלח למיחזור בקבוקי פלסטיק וניירות, אשר נכנס כבר לשגרת חיינו, ועל נסיונן של מדינות אחרות.

לסיכום, נראה שמיחזור פסולת אלקטרונית הוא צעד נוסף בהתמודדות עם סוגיות סביבתיות, צעד שהגיע הזמן לעשות. במדינה בה יודעים לטפל בשפכים ולהשיב מי קולחין לחקלאות, למחזר בקבוקי פלסטיק ונייר ולייצר מהם מוצרים איכותיים, לא ניתן להמשיך ולהתעלם מפסולת המכילה חומרים רעילים המזהמים קרקעות ומקורות מים. יש לצפות שהחוק החדש יוכל לקדם אותנו בתחום זה.

ליצירת קשר ובירורים התקשרו עכשיו: 050-241-4446

תפריט
התקשרו עכשיו - 0502414446
WhatsApp chat
דילוג לתוכן