פסולת אלקטרונית מורכבת ממוצרים או רכיבים הפועלים באמצעות זרם חשמלי. החומרים המצויים בפסולת זו הם מתכות ברזליות ואל-ברזליות מסוגים שונים (כגון פלדה, נחושת, אלומיניום, ברזל, כספית, קדמיום ואחרות), חומרים פלסטיים שונים, לרבות מעכבי בעירה, מעגלים מודפסים ועוד. ללא טיפול מיוחד חומרים אלו עשויים לזהם את הסביבה בעת פירוקם.

פסולת אלקטרונית בעידן הטכנולוגי

בעידן הטכנולוגי המתקדם שלנו, אנו עושים שימוש מוגבר במכשירים אלקטרוניים עד לרמה של תלות. היתרון המובהק הינו שפעולות האדם נעשות קלות יותר בעזרת המיכשור האלקטרוני, אך החיסרון הגדול הטמון בכך הוא שהטכנולוגיה מתעדכנת מהר והמיכשור האלקטרוני הופך ללא עדכני בזמן קצר יחסית. התוצאה היא שהפסולת הזו הופכת לתוצר קבוע של האדם המודרני, כשהיחס בין פסולת של מוצרים ישנים אל מול צריכת מוצרים אלקטרוניים חדשים עולה בכל שנה בקצב מסחרר.

מדוע פסולת אלקטרונית נחשבת למפגע סביבתי

פסולת אלקטרונית כפסולת היא בעייתית בהרבה מפסולת אורגנית שכן אין היא מתפרקת ומתכלה, ובמקרים רבים גם מכילה מתכות כבדות הנושאות חומרים רעילים כגון עופרת, קדיום, כספית, בדיל, אלומיניום ועוד. ברגע שהמכשור האלקטרוני על מתכותיו הרעילות נטמן באדמה, נוצר זיהום של הקרקע ומאגרי מי-התהום שבה. כך, השלכת פסולת מסוג זה גורמת למפגעים סביבתיים רבים יכולה להוביל לסיכון אקולוגי משמעותי. בישראל בשנת 2012 המשרד להגנת הסביבה דיווח על 85,000 טון פסולת אלקטרונית בשנה, כאשר שליש מתוכה היה פסולת דיגיטלית ממוחשבת הנחשבת לרעילה ביותר. נכון להיום, משרד הסביבה כבר מדווח על כמויות של 130 אלף טון פסולת אלקטרונית, ולצערנו, היד עוד נטויה. ללא איסוף הפסולת יעיל וחשיבה ארוכת טווח, הפסולת יכולה להוות מפגע סביבתי משמעותי ואף מפגע אקולוגי לטווח ארוך מאד, ומשום כך מיחזור אלקטרוניקה נחשב למודל מיחזור מהחשובים ביותר בענף המיחזור של העידן המודרני מבחינת השמירה על איכות הסביבה.

מהי פסולת אלקטרונית

“אני ואתה ננקה את העולם…”

תפריט
התקשרו עכשיו - 0502414446
WhatsApp chat
דילוג לתוכן