מהי הפסולת האלקטרונית וממה היא מורכבת

הפסולת האלקטרונית היא תוצר של ציוד או אמצעים אשר אינם יכולים עוד לשרת את המטרות שלשמן הם יוצרו. החומרים המצויים בפסולת אלקטרונית הינם חומרים רעילים כמו סלניום, כספית, בריליום, עופרת, קדמיום, בדיל ומעכבי בעירה המצויים בחלקי פלסטיק שונים. פסולת אלקטרונית למעשה מורכבת ממכשירי חשמל או אלקטרומגנטיים שונים כמו: טלוויזיות, צעצועים, טוסטרים, תנורים, מיקרוגלים, מדפסות, טלפונים סלולאריים, מחשבים, מכונות כביסה, מקררים וכו’. חלק גדול מהמוצרים תופס מקום נרחב במאגרי האשפה.

אילו בעיות יוצרת הפסולת האלקטרונית

בארץ ובעולם השימוש במוצרים אלקטרוניים הולך וגדל. עם השימוש הגובר משתרשת תרבות צריכה והחלפה של מוצרי אלקטרוניקה בקצב מהיר ומוגבר. כתוצאה מכך נוצרות כמויות גדולות של פסולת אלקטרונית הגדלות בקצב מסחרר. קיימת הערכה שהיום יש למעלה מ-100,000 טונות של אשפה אלקטרונית בשנה. המפגעים הסביבתיים נובעים מהטמנת הפסולת האלקטרונית אשר תופסת נפח רב, והם קשורים לאותה הפסולת אשר מכילה מתכות ומוליכים שעשויים ממרכיבים מזהמים ומסוכנים, כמו ניקל, כספית ועופרת.

מהם היתרונות של מיחזור הפסולת האלקטרונית

ההצטברות הניכרת של הפסולת האלקטרונית מציבה את הרשויות בפני בעיה מורכבת כמו זיהום סביבתי הנגרם כתוצאה מהפסולת שלא עברה טיפול ראוי ושלא הועברה למיחזור. היתרונות של מיחזור אלקטרוניקה כוללים: חיסכון באנרגיה, צמצום ניכר בכמויות של האשפה המוטמנת, יצירה של מקומות עבודה חדשים, מניעת זיהום סביבתי במי התהום ובקרקע, חסכון בחומרי גלם לתעשיות האלקטרוניקה. בנוסף, מיחזור הפסולת הוא בעל ערך כלכלי רב בשל תהליך מיחזור של מתכות יקרות המצויות בכמויות גדולות בערימות הפסולת.

כיצד מטפלים בפסולת האלקטרונית בישראל

בישראל אין הפרדה ומיחזור רשמי ומוסדר של פסולת אלקטרונית. מרבית הפסולת האלקטרונית נאגרת לצד הפסולת הביתית באתרים ובמטמנות תוך יצירת זיהום קשה של מי התהום והקרקע. בין הפתרונות המוצעים לטיפול בבעיות הנוצרות כתוצאה מהצטברות הפסולת אפשר לציין: פינוי פסולת אלקטרונית, איסוף פסולת אלקטרונית ומיחזור אלקטרוניקה. בתקופה האחרונה ניתן לראות מיכלים מיוחדים לאיסוף פסולת אלקטרונית כמו סוללות, טלפונים ניידים ומכשירים אלקטרוניים קטנים כחלק מהמלחמה של הרשויות בפסולת אלקטרונית.

האם להשאיר את הטיפול לרשויות?

ובכן, אפשר לקוות ולהאמין שהרשויות אכן אינן עוצמות עין ועמלות יום וליל כדי לדאוג לעתידם של הדורות הבאים. אולם המציאות שונה מעט, המשאבים המוקצים לטיפול הם מזעריים ואין ספק שאם אנו האזרחים החרדים לגורל כדור הארץ, לא נפעל בעצמנו, הנזק שייגרם עלול להיות לא הפיך. עם קצת מאמץ ניתן לרכז ולאסוף את כל הפסולת האלקטרונית בבניין בו אנו גרים, באזור התעשייה בו אנו עובדים ולהעביר את הפסולת האלקטרונית למיחזור מסודר ולהנצלה, במידה וניתן, של חלקה.

לייעוץ חינם לגבי אפשרויות האיסוף והפינוי התקשר עכשיו! 050-241-4446

תפריט
התקשרו עכשיו - 0502414446
WhatsApp chat
דילוג לתוכן