איסוף פסולת אלקטרונית

איסוף פסולת אלקטרונית – על פי מחקרים סטטיסטיים שונים, הישראלי המצוי מייצר כ- 18 ק”ג פסולת אלקטרונית בשנה. פסולת אלקטרונית היא כל אותם המכשירים האלקטרוניים והחשמליים הישנים והסוללות המשומשות שאנחנו זורקים כיום לפח מבלי לחשוב פעמיים. בהיעדרם של מערך איסוף ותרבות של מיחזור פסולת אלקטרונית, המוצרים המשומשים מושלכים לרוב אל פחי האשפה הביתיים, ומוטמנים בהמשך באדמה באתרים הכלליים לסילוק פסולת. הטמנה זו, ללא טיפול מקדים, מביאה לזיהום סביבתי שכן פסולת אלקטרונית מכילה מתכות רעילות וחומרים מזיקים אחרים.

איסוף פסולת אלקטרונית

מיחזור פסולת אלקטרונית

כמות הציוד החשמל המושלך מדי שנה בישראל, 130 אלף טונות, היא אחת הסיבות לחקיקת חוק חדש אשר מטיל על יצרנים ויבואנים לאסוף ולמחזר את הפסולת העצומה שהם מייצרים. ההגדרה של פסולת אלקטרונית מתייחסת לציוד חשמלי או אלקטרוני, כולל רכיבים אחרים של ציוד זה, שיש כוונה להשליכם לפח. למעשה, כל מוצר המופעל באמצעות חשמל, מהטלפון הסלולארי ועד מכונת הכביסה וציוד תעשייתי, כולל סוללות, כלולים בחוק. מיחזור פסולת אלקטרונית הוא שימוש חוזר ברכיבים שונים או בחומרים המצויים בהם והשבתם לכדי שימוש נוסף, אך מיחזור פסולת  אלקטרונית הוא רק היבט אחד במערך של טיפול נכון בה. מערך זה צריך להתייחס גם לנושאים של איסוף פסולת אלקטרונית, הפרדתה, מיונה וטיפול נכון בה. בנוסף לכך, יש לפעול גם במישור ההסברתי והחינוכי, ולהביא להגברת המודעות לסכנות הטמונות בפסולת אלקטרונית בלתי מטופלת, ובצורך למחזר. מערך זה רוקם בשנים האחרונות עור וגידים, אך העבודה עדיין מרובה, בין היתר בחינוך למיחזור ושמירת הסביבה, הקמת מרכזי איסוף פסולת ברחבי הארץ ופרסום מיקומם ויעילותם לציבור הרחב.

חוק מיחזור פסולת אלקטרונית

על מנת לגשר על הפער של איסוף פסולת אלקטרונית – בין הרצוי למצוי, בשנת 2012 נוסחה הצעת חוק לטיפול בפסולת אלקטרונית. לחוק זה מספר מטרות חשובות: לקבוע סטנדרטים בנוגע לטיפול בפסולת האלקטרונית, לעודד שימוש חוזר במוצרים וברכיבים שונים ובכך להקטין את כמות הפסולת אשר מטומנת באדמה ובכך למזער את הפגיעה בסביבה. החוק המוצע יפעל מול מספר גורמים: יבואנים ויצרנים של ציוד, רשויות מקומיות, מכוני טיפול ומחזור. ראשית כל, יבואנים ויצרנים של ציוד אלקטרוני, סוללות ומצברים, יחויבו במיחזור של אחוז מסוים מהציוד. חנויות העוסקות בממכר ציוד כזה יקבלו מהצרכנים ציוד ישן בכל רכישה של ציוד חדש. בנוסף, יחויבו היבואנים והיצרנים להתאגד ולממן את עלויות הטיפול בפסולת האלקטרונית. מעבר לכך, על הרשויות המקומיות להקים מוקדי מחזור בכל עיר או ישוב. בנוסף, האחריות על איסוף הפסולת מבתי התושבים ועל הפרדתה תוטל על הרשויות המקומיות ולא על התושבים. החוק קובע גם סטנדרטים למיון, מחזור וטיפול בפסולת, ואוסר את הטמנתה החל משנת 2020.

עצם קיומו של חוק מעין זה הוא עליית מדרגה בהתייחסות המדינה אל הנושאים הסביבתיים. בעידן הגאדג’טים ותרבות הצריכה כמות הפסולת האלקטרונית רק תלך ותגדל עם הזמן, מה שהופך חוק זה ודומים לו למחויבי המציאות.

מיהם הגורמים האחראים על מיחזור הפסולת האלקטרונית?

איסוף פסולת אלקטרונית

איסוף פסולת אלקטרונית

החוק החדש המתייחס למיחזור הפסולת האלקטרונית מטיל את האחריות על יבואני ויצרני מוצרי חשמל ואלקטרוניקה. החוק אף מציב יעדי מיחזור של שבע שנים למחצית מהציוד אשר נמכר באותה השנה. המשרד להגנת הסביבה ממנה גוף שתפקידו לבדוק אם הפסולת האלקטרונית אכן מועברת למיחזור או לטיפול סביבתי ע”י הגורמים האחראים. על הרשויות המקומיות מוטלת האחריות של איסוף הפסולת והעברתה לטיפולו של הגוף שהוסמך ע”י המשרד להגנת הסביבה.

כיצד אמורים האזרחים למסור את הפסולת למיחזור?

תהליכים של פינוי פסולת אלקטרונית וגם של איסוף פסולת אלקטרונית מתבצעים במספר דרכים. ניתן להשליך במוקד איסוף שכונתי, מוצרים קלים כמו מחשבים, צעצועים אלקטרוניים, טלפונים סלולאריים ועוד. מוצרים יותר כבדים ניתן להשאיר לאיסוף במקום שהוגדר ברחוב או להעביר למרכז המיחזור העירוני. אפשרות נוספת היא בעת קניית מוצרים דומים למסור את הפסולת האלקטרונית בחנויות של משווקים.

מי מרוויח מתהליך של איסוף פסולת אלקטרונית?

כולם מרוויחים. החוק של פינוי פסולת אלקטרונית, הכולל איסוף פסולת אלקטרונית וגם מיחזור אלקטרוניקה, מיטיב עם כל הנוגעים לדבר. יתרונותיו הסביבתיים מתבטאים בצמצום בכמויות הפסולת, בחסכון גדול באנרגיה, ביצירת מקומות עבודה חדשים, במניעת זיהום סביבתי, הן במי התהום ובן בקרקע, בחסכון בחומרי גלם לתעשיות האלקטרוניקה ועוד. כבר היום ניתן לראות נקודות איסוף פסולת אלקטרונית בערים הגדולות ובמקומות רבים נוספים. הצלחת המיזם תלויה בשיתוף פעולה מלא בין הרשויות לבין האזרחים.

איסוף פסולת אלקטרונית על ידי מיחזור ירוק:

  • פינוי פסולת אלקטרונית בכמויות גדולות מתבצעת על ידי חברת מיחזור ירוק מזה למעלה מעשור. פינוי פסולת זו נעשית בהתאם לכלל האישורים הנדרשים וללא חיוב של הלקוח בתשלום עבור הפינוי!

יש לך פסולת אלקטרונית בכמויות גדולות? נשמח לעמוד לשירותך!
התקשרו עוד היום למיחזור ירוק! 050-2414446

תפריט
התקשרו עכשיו - 0502414446
WhatsApp chat
דילוג לתוכן