עם השנים גוברת המודעות הציבורית לחשיבותם של הליכי מחזור, אשר נועדו להגן על הסביבה ולהפחית את הזיהום בכדור הארץ.  אחד האמצעים היעילים ביותר להשגת מטרה זו הינה מחזור פסולת והפיכתה לחומרי צריכה וגלם חדשים. הליכים אלו מתקיימים בחומרים רבים ושונים כדוגמת פלסטיק, זכוכית ומתכת, ובנוסף לכך קיימת חשיבות מרובה גם למיחזור פסולת אלקטרוניקה עקב מספר סיבות.

 

מהי פסולת אלקטרונית

 

פסולת אלקטרונית מוגדרת כפסולת של מכשירים חשמליים, הפועלים עם בטריות או בעזרת מתח חשמל ישיר של עד 1500 וולט או עם זרם חילופין של עד 1000 וולט. תחת קטגוריה זו עומדים שורה ארוכה של מוצרים לרבות מחשבים, תנורים, מקררים, טלוויזיות, מיקרוגל, משחקי וידאו, גלאי עשן ומערכות וידאו. מדובר במוצרי צריכה ותעשייה שונים, שלאחר שהם מתקלקלים מטמינים אותם באתרי פסולת באדמה.

 

הבעייתיות שבהטמנת פסולת אלקטרונית

 

חשוב לדעת שרבים ממוצרי הפסולת האלקטרונית מכילים מתכות כבדות, וכן מרכיבים מסוכנים ורעילים נוספים. למעשה, על פי סקרים הם מהווים כ- 70 אחוזים מהפסולת הרעילה שקיימת בפסולת ביתית. מדובר בחומרים כדוגמת מעכבי בעירה, כספית, עופרת, בדיל, אבץ, בריליום, קדמיום וסלניום, שבמידה ומטמינים אותם באדמה הם מובילים לזיהום הקרקע ומי התהום. בנוסף,  הליכי כריית והפקת המשאבים מהטבע לצורך ייצור מכשור אלקטרוני, כרוכים בזיהום רב הפוגע באוויר, בקרקע ובמים. מעבר לכך, עם השנים פסולת אלקטרוניקה נוטה להצטבר ולהיערם, ונדרשת לעוד ועוד שטחי הטמנה חדשים המהווים מטרד סביבתי. מצב זה הופך את המחזור לחיוני וחשוב ביותר עבור שמירה על סביבה נקייה מחומרים מזהמים. אגב, מדובר גם בגורמים מרכזיים לפליטתם של גזי חממה ולהתחממות הגלובלית.

 

היבט כלכלי במיחזור פסולת אלקטרונית

 

מלבד חשיבותו של מיחזור פסולת אלקטרונית לאיכות סביבה, להליכים אלו יש גם היבט כלכלי מהותי. זאת, מאחר שמחזור חומרים הדרושים למוצרי אלקטרוניקה מאפשר לנצל מחדש משאבים שכבר קיימים ומונע את בזבוזם. כמו כן, מחזור של רכיבים קיימים חוסך בעלויות הגבוהות שנדרשות להפקתם מחומרי גלם חדשים. יתרה מכך, מוצרי אלקטרוניקה מכילים לא אחת חומרי גלם נדירים, ולכן שימוש חוזר בהם חוסך בעלויות רכישתם ומצמצם את התלות במדינות שבידיהן מצויים משאבים אלו.

 

החוק מכיר בחשיבות מיחזור מוצרי אלקטרוניקה

 

בכל העולם המערבי וגם במדינת ישראל מודעים לחשיבות המחזור של מוצרי אלקטרוניקה. לכן, בשנת 2012 עבר חוק מיוחד לנושא זה, העוסק בטיפול סביבתי בציוד אלקטרוני וחשמלי ובסוללות, בנוסף לחוק האריזות הנועד לצמצום פסולת האריזות ולמיחזורן. החוק נועד להסדיר את כל תחום הפעילות של מיחזור פסולת אלקטרונית בישראל, ומחייב בתי עסק, יצרנים ומשווקים להעביר כמות מסוימות של פסולת מסוג זה למיחזור.

 

תפריט
התקשרו עכשיו - 0502414446
WhatsApp chat
דילוג לתוכן