אנרגיה מתחדשת היא תחום בו תולים מומחים רבים בתחום הסביבה הירוקה את תקוותיהם לעתיד. להבדיל מהמשאבים המתכלים (כדלק ונפט), הנעלמים לאחר השימוש בהם, האנרגיה המתחדשת עושה שימוש במשאבי טבע או בחומרים קיימים, על מנת לייצר אנרגיה “חדשה”. לאנרגיה המתחדשת פנים רבות, ובימים שבהם העולם צועד לבגרות ולתובנות חדשות בתחום הפיתוח בר הקיימא, אנחנו פוגשים דרכים רבות העוסקות בהנצלת המשאבים הקיימים, על כל סוגיהם.

 

הפסולת לסל וחסל?

אחת מהדרכים הירוקות שכוכבן דרך בעולם בשנים האחרונות היא שימוש בשריפת פסולת לשם הפקת אנרגיה. כבר, ניתן לראות סנוניות ראשונות (או אנפות, במקרה של מזבלות ומצבורי פסולת J) במדינות שונות בעולם, הנוקטות בדרך Waste-To-Power של טיפול יעיל בפסולת. לדוגמא:

Amager Bakke (Amager Hill או Amager Slope) מתקן לשריפת פסולת לצורך הפקת אנרגיה בקופנהגן, דנמרק, אשר עלות בנייתו הינה 670 מיליון דולר, עתיד להכנס לפעולה בשנת 2017. המתקן עתיד לטפל בכ-25% מהפסולת המיוצרת בדנמרק ולספק חשמל ל-150,000 בתי אב במדינה.

בארה”ב, הנמצאת במקום הראשון בעולם בכמות ייצור הפסולת לאדם, מוקמים מפעלי Waste-To-Energy במדינות שונות ואף מפעלים אלה עתידים לטפל בכמויות ענק של פסולת (3,000-4,000 טונות ליום).

גם ישראל איננה נשארת מחוץ לחגיגה הירוקה של שריפת הפסולת: מתקן שריפת פסולת לצורך הפקת אנרגיה עתיד לקום בחיריה עד לשנת 2017. המתקן עתיד לטפל בכ-1,500 טונות פסולת מידי יום.

 

יתרונות וחסרונות

לשיטה, על שמותיה השונים, ישנם יתרונות רבים. למשל, היכולת לטפל בעד 80% מהפסולת המיוצרת על ידי תושבי המדינה והפחתת גזי החממה. אולם, בד בבד עם היותה ירוקה ויעילה בעיני פלגים מסוימים, קמו לה אף מתנגדים. מתנגדים אלה מעלים טענות שונות החל ב-NIMBY (Not In My Back Yard, כלומר “מיחזור פסולת הוא רעיון יעיל ומעולה, אבל לא בסמוך לביתי”), דרך החשש מפני זיהום אוויר וכלה בהיותה תמריץ שלילי למציאת פתרונות מקיימים יותר לטיפול בפסולת (כי אם קיים פתרון של שריפה לטיפול בהררי הפסולת, למה ללמוד צריכה נכונה יותר? או למה למחזר ולשמר?).

 

אנרגיה סולארית – חלופה נקייה ליצור אנרגיה

אחת מטענות הנגד המתייחסת לשריפת הפסולת לצורך אנרגיה, גורסת, כי קיימים מקורות “נקיים” יותר לייצור אנרגיה זמינה לשימוש, כמו למשל אנרגיה סולארית. אנרגיה זו, המופקת מאור השמש ומשמשת כמקור מתח לבתים, בתי עסק, מפעלים ומתקנים חקלאיים, הופכת נפוצה יותר ויותר ותופסת את מקומה בשורה הראשונה של הפתרונות הירוקים והיעילים. “רתימת” השמש לצרכיך, איננה מזהמת את הסביבה, היא non-NIMBY (מאחר ואיננה פוגעת בשכנים ובמחיר הנדל”ן שבסביבה) ובשנים האחרונות, בעידודן של רשות החשמל והמדינה ויוזמת “מונה נטו”, היא מאפשרת לכל בעלים של מבנה בעל גג המאפשר מיקום פאנלים פוטו-וולטאיים, לייצר את החשמל שלו בעצמו ולחסוך את עלויות חשבון החשמל.

תפריט
התקשרו עכשיו - 0502414446
WhatsApp chat
דילוג לתוכן