בשנים האחרונות, השיח הציבורי בישראל סביב הנושא של איכות הסביבה, הפך להיות שיח מרכזי ומוביל. ככל שאנשים בארץ בחנו יותר ויותר את היחסים שביניהם לבין הסביבה שבה הם חיים, גברה אצלם המודעות לעניין, כי יש להם חלק מרכזי בפגיעה באיכות הסביבה ולצד זאת, גם תפקיד מכריע בשמירה עליה. מתוך כך, אנשים התחילו להפנים כי עליהם להימנע מלהמשיך ולפגוע בסביבה או לכול היותר, לפעול על מנת להקטין את הנזק שהם גורמים לה לרמה מינימאלית.

איסוף למען הסביבה – לעולם נקי יותר

בכדי לשמור על סביבה נקייה יותר, מתקיימת ברחבי הארץ פעילות שגרתית שוטפת-שמטרתה היא לעודד את השמירה עליה. מן הנפוצות שבפעילויות הללו, היא הצבת מיכלי מחזור ייעודיים בערים וביישובים, הנעשית על ידי רשויות מקומיות וחברות פרטיות. מיכלי המחזור נועדו לאיסוף ולריכוז של סוגי פסולות שונים (חומרי פלסטיק, רכיבים אלקטרוניים וכו’) וזאת בכדי שהפסולות הללו יפונו ולא יצטברו לכדי אשפה שעלולה לזהם ולפגוע בסביבה.

נוסף על פעילותן היזומה של רשויות מקומיות, ישנן יוזמות נוספות אחרות שמטרתן היא גם כן, להניע אנשים לפעול למען השמירה על הסביבה בה הם חיים. אחת הדוגמאות לכך היא זו של אירוע גדול ומשמעותי המתקיים מדי שנה ברחבי העולם, זה למעלה משלושה עשורים. לאותו האירוע קוראים: “יום ניקיון החופים הבינלאומי”. מדובר ביוזמה בת יום אחד במהלך חודש ספטמבר, שבמסגרתה המוני אנשים ברחבי העולם, מתאגדים תחת פעילות משותפת של איסוף פסולת מחופים למען השמירה על ניקיונם. בישראל, ההיענות להשתתף ב-“יום ניקיון החופים הבינלאומי” היא גבוהה במיוחד, ואחת הדוגמאות הממחישות זאת, הייתה באירוע ניקיון החופים הבינלאומי שהתקיים לפני כשנתיים, שבמהלכו השתתפו מאות ישראלים בניקיונם של אזורי חוף שונים בארץ מכמויות גדולות של פסולת.

איסוף סביבתי משתלם

בעקבות חוק הפיקדון, הוקם בישראל תאגיד המחזור אל”ה (איסוף למען הסביבה). הנגזרת של חוק הפיקדון מתבטאת באחריות המוטלת על תאגיד המחזור. מצד אחד, עליו לדאוג לאיסופם של מכלי משקה החייבים בפיקדון לצורך מחזורם ומצד שני, הוא צריך לדאוג להחזרי פיקדון בעבור מכלי משקה ריקים הנאספים ונמסרים על ידי צרכנים. לשם כך, לתאגיד המחזור קיימים שבעה-עשר נקודות שנועדו לאיסוף מכלי משקה ריקים בערים מרכזיות שונות ברחבי הארץ. המטרה היא כמובן להניע ולעודד אנשים באיסוף ומסירת מכלי משקה ריקים באמצעות התמורה שבהחזר הפיקדון עבורם. בהמשך, אותם מכלי המשקה שייאספו, יעברו תהליך של מחזור.

סביבה מעוגנת בחוק

במדינת ישראל , האחריות העליונה הנוגעת לשמירה על איכות הסביבה, מוטלת על משרד הסביבה. מכורח אחריות זו, משרד הסביבה פועל כל העת בכדי לקדם את נושא השמירה על סביבה נקייה ויש לו עניין ישיר בכך, בשמירה על בריאותו של כלל הציבור בישראל בהיבט זה . תחומי אחריותו של משרד הסביבה הם מגוונים, ובין היתר, עליו לספק מענה ולטפל בנושאים סביבתיים שונים כגון: טיפול בפינוי פסולות (כמו למשל פסולת אלקטרונית), פיקוח על חומרים מזהמים מסכנים, הגנה על משאבים טבעיים ועוד. נוסף על כך, משרד הסביבה מקדם ותומך ביוזמות שונות- מטעמן של רשויות מקומיות וקבוצות של אזרחים הנוגעות לשמירה על איכות הסביבה.

למידע אודות איסוף של פסולת אלקטרונית לחץ כאן!

למידע אודות מיחזור מוצרי חשמל>>

תפריט
התקשרו עכשיו - 0502414446
WhatsApp chat
דילוג לתוכן