מיחזור פסולת אלקטרונית

מיחזור פסולת אלקטרונית

מיחזור פסולת אלקטרונית הוא שימוש חוזר בחומרים או ברכיבים של מכשירים ישנים, סוללות ומצברים. נכון להיום לא קיים במדינת ישראל מערך מוסדר לטיפול בפסולת מהסוג הזה, אך הצעת חוק חדשה עשויה להביא לשינוי בנושא.

מיחזור פסולת אלקטרונית : צעד הכרחי למניעת זיהום סביבתי

על פי מחקרים סטטיסטיים שונים, הישראלי המצוי מייצר כ- 14 ק"ג פסולת אלקטרונית בשנה. בהעדרם של מערך ותרבות של מיחזור פסולת אלקטרונית, המוצרים המשומשים מושלכים לרוב אל פחי האשפה הביתיים, ומוטמנים בהמשך באדמה באתרים הכלליים לסילוק פסולת. הטמנה ללא טיפול מקדים מביאה לזיהום סביבתי, שכן פסולת אלקטרונית מכילה מתכות רעילות כגון עופרת, קדמיום וכספית.

מיחזור פסולת  אלקטרונית הוא רק היבט אחד במערך של טיפול נכון בה. מערך זה צריך להתייחס גם לנושאים של איסוף הפסולת האלקטרונית, הפרדתה, מיונה וטיפול נכון בה. בנוסף לכך, יש לפעול גם במישור ההסברתי, ולהביא להגברת המודעות לסכנות הטמונות בפסולת אלקטרונית בלתי מטופלת, ולצורך למחזר. נכון להיום לא קיים מערך כזה; חלק מהרשויות המקומיות מפעילות נקודות לאיסוף פסולת אלקטרונית כראות עיניהן, ומרבית האזרחים לא מודעים לקיומן של נקודות כאלה.

מיחזור פסולת אלקטרונית הוא שימוש חוזר ברכיבים שונים או בחומרים המצויים בהם והשבתם לכדי שימוש נוסף. הצעת חוק חדשה, המקודמת על ידי ארגונים ירוקים, מטילה את האחריות למיחזור פסולת אלקטרונית על היצרנים והיבואנים של ציוד מסוג זה: הם יצטרכו למחזר 50% ממשקל הפסולת ולשאת בהוצאות הטיפול בפסולת המושלכת אל האתרים המאושרים. מנסחי החוק מתבססים בנקודה הזאת על הנסיון המוצלח למיחזור בקבוקי פלסטיק וניירות, אשר נכנס כבר לשגרת חיינו, ועל נסיונן של מדינות אחרות.

לסיכום, נראה שמיחזור פסולת אלקטרונית הוא צעד נוסף בהתמודדות עם סוגיות סביבתיות, צעד שהגיע הזמן לעשות. במדינה בה יודעים לטפל בשפכים ולהשיב מי קולחין לחקלאות, למחזר בקבוקי פלסטיק ונייר ולייצר מהם מוצרים איכותיים, לא ניתן להמשיך ולהתעלם מפסולת המכילה חומרים רעילים המזהמים קרקעות ומקורות מים. יש לצפות שהחוק החדש יוכל לקדם אותנו בתחום זה.

ליצירת קשר ובירורים/ הצעת מחיר והערכת שווי הפסולת שברשותך
התקשרו עכשיו:
 050-241-4446

בחזרה לעמוד הבית

מיחזור ירוק

התגובות סגורות.