מיחזור פסולת אלקטרונית – מיחזור ירוק

לאורך השנים עלתה המודעות לשמירה על כדור הארץ ולהגנה על הסביבה בה אנו חיים.מיחזור הוא אחד ההליכים בו הופכים פסולת לחומרי גלם חדשים לשימוש חוזר. מלבד היתרונות הכלכליים של ניצול מחדש של משאבים קיימים ומניעת בזבוז של רכיבים שימושיים, המחזור מסייע לשמירה על איכות הסביבה על ידי הורדת הזיהום שנגרם מצריכת יתר.

מיחזור פסולת אלקטרונית הוא הליך המיועד להורדת הזיהום שנוצר ממכשירים שונים המופעלים באמצעות בטריות או חשמל. פסולת זו מוגדרת בהוראות הדירקטיבה של האיחוד האירופי כמכשירים שפועלים במתח חשמלי של עד 1500 וולט בזרם ישר או אלף וולט בזרם חילופין. המוצרים שנכללים בקטגוריות השונות של פסולת זו יכולים להיות גלאי עשן, משחקי וידאו, מקדחות, מכשירים אוטומטיים למכירת משקאות ומזון, מערכות סטריאו, מחשבים ניידים ונייחים, מקררים, תנורים, טלפונים סלולאריים, טוסטרים, נורות, טלוויזיות, ציוד מעבדה ועוד.

מיחזור פסולת אלקטרונית בעל חשיבות רבה. שיטה נפוצה לסילוק מוצרים אלו כשהם מתקלקלים היא הטמנתם באדמה. אומנם רבים מהם מכילים בדרך כלל חומרים רעילים כדוגמת בדיל, כספית, עופרת, קדמיום, סלניום, בריליום ומעכבי בעירה שגורמים לזיהום האדמה ומאגרי מי התהום.

בדומה, מוצרים אלו גם מכילים יסודות כימיים נדירים שדרושים לתעשיות שונות והשימוש בהם מחדש מוביל לחיסכון ולהפחתת התלות במדינות המספקות אותן.

בהליך המיחזור מפרידים את הרכיבים האלקטרוניים באופן ידני, גורסים אותם ומפרידים בתהליכים כימיים את החומרים בהם ניתן להשתמש מחדש ומחזירים אותם למפעלי התעשייה.

החומרים שעדיין אי אפשר למחזר, מועברים להטמנה במזבלות העירוניות על מנת למנוע שריפה שלהם באופן בלתי מבוקר.

בשנת 2012 חקקה הכנסת את החוק לטיפול סביבתי בציוד חשמלי ואלקטרוני ובסוללות התשע"ב-2012 שמטרתו להסדיר את הנושא של מיחזור פסולת אלקטרונית בארץ.

החוק מטיל על יצרנים, משווקים ובתי עסק את החובה להעביר כמויות מסוימות של פסולת אלקטרונית למחזור.

בחזרה לדף הבית

 

מיחזור ירוק

התגובות סגורות.