מיחזור פלסטיק להקטנת נפח האשפה בישראל

פסולת הפלסטיק מהווה כ- 30% מנפח האשפה הביתית ומעל 100,000 טון פסולת פלסטיק הכוללת אריזות מוצרים, מגוון מוצרי פלסטיק חד פעמיים, בקבוקי פלסטיק וכיוצא באלה מגיעים מדי שנה לאתרי האשפה המורשים ולהטמנה. בעקבות המודעות ההולכת וגוברת לאיכות הסביבה ועקב בעיית הנפח הרב שתופסת הפסולת הביתית ובמיוחד פסולת הפלסטיק יש למצוא דרכים להקטנת נפח פסולת הפלסטיק ואחת השיטות המועילות והאיכותיות ביותר היא מיחזור פלסטיק. כך לדוגמה ניתן לראות כיום ברחבי הערים את המיחזוריות לבקבוקי הפלסטיק והמודעות למיחזור הבקבוקים כמו גם מיחזור מוצרי נייר גבוהה אך המודעות למיחזור שאר מוצרי הפלסטיק עדיין נמוכה וכדאי לדעת כי המיחזור של מוצרי הפלסטיק הינו תהליך מורכב מכיוון שמוצרי הפלסטיק מיוצרים ממספר חומרים פלסטיים.

מורכבות מיחזור פסולת הפלסטיק הביתית

על מנת למחזר מוצרי פלסטיק יש לבצע תהליך מיון קפדני מאחר ומוצרי הפלסטיק השונים מיוצרים מחומרי פלסטיק מגוונים ולא ניתן למחזר אותם יחדיו. כך לדוגמה יש להפריד בין שקיות פלסטיק שונות לפי סוג הפלסטיק, יש להפריד בין בקבוקי פלסטיק שונים ולהסיר את המדבקה שמיוצרת מחומר גלם אחר וכדומה. לכן, מיחזור פלסטיק מורכב ויש לבצעו בתהליכים שונים רק לאחר הפרדה ומיון בין מוצרי הפלסטיק המגיעים מפסולת הפלסטיק הביתית. בישראל אין עדיין מיכלי איסוף נפרדים לפסולת פלסטיק אך שינוי בהרגלי הצריכה הביתית כמו בדיקת סימון המוצרים ורכישת מוצרי פלסטיק הניתנים למיחזור תוכל להביא למפנה ולסיוע בהגדלת נפח המיחזור. בנוסף, הצרכן הישראלי יכול לשנות את הרגלי הקנייה שלו ולהעדיף שקיות רב פעמיות או שקיות מתכלות על פני שקיות חד פעמיות, להימנע משימוש מרובה בכלים חד פעמיים ולעשות שימוש חוזר במוצרי פלסטיק או להשתמש במוצרי הפלסטיק לצרכי אמנות ויצירה.

מודעות הולכת וגוברת

ככל שהמודעות של הצרכן הישראלי לנושא איכות הסביבה, לרבות מיחזור פלסטיק, תלך ותגבר כך נוכל להקטין את נפח האשפה בישראל ובעיקר את אחוז מוצרי הפלסטיק אשר מגיעים לאתרי הטמנת האשפה בארץ. חשוב כי הצרכן הישראלי יפעל למיחזור מוצרי הפלסטיק ויקפיד על השלכת בקבוקי הפלסטיק למיחזורית ובמידת האפשר למצוא פחי מיחזור למוצרי פלסטיק אחרים.

 

מיחזור ירוק

התגובות סגורות.